EMDT forum
Dobro došli na EMDT forum.

Ukoliko niste član foruma, predlažemo Vam da se registrujete i priključite diskusijama sa ostalim forumašima.

Hvala na poseti,
Administracija EMDT foruma

Iza kamera

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Go down

Iza kamera

Post by Stefan on 22.02.14 23:21

PREBAČENO IZ TEME "LA GATA"

Ja ću sad da ispadnem vrlo glup i da odem u off, ali me jako zanima šta tačno producent(kinja) radi...?  stars Mislim zašto se u "Televisi" uvek stavlja u prvi plan ko je producent?

Naglašavam u "Televisi", jer se jedino tamo toliko pažnje posvećuje tome. I kad god se govori o nekoj seriji to je ili serija Karle Estrade, ili serija Salvadora Mehije, ili serija XY producenta. U drugim produkcijama samo ime producenta ne igra apsolutno nikakvu ulogu. "La mujer de Judas" je novela Martina Hana, "Caras & Bocas" je novela Valsira Karaska, "Pasion de Gavilanes" je novela Hulija Himeneza etc. Dakle, autor se stavlja u prvi plan, kako bi i trebalo da bude.

- I can't just take whatever I want. My life is not like that.
- You'll never get what you want unless you take it.
Stefan
Posting Freak
Posting Freak

Poruka : 2813
Godina : 27

Back to top Go down

Re: Iza kamera

Post by Lucas on 22.02.14 23:46

Ni meni to nije jasno,u Brazilu na Globu se jedino spominju oni koji pišu telenovelu,nitko drugi. I tako uvijek,mada se i na Televisi spominju spisatelji koji adaptiraju priču (npr Castrova Ximena,Mejijina Abudica,Nicandrova Kary,onda originalni Zarattini i Blanco-Pena...),ali uvijek su tu u glavnom planu producenti

Senior member

Poruka : 820

Back to top Go down

Post by Miloš92 on 22.02.14 23:57

Njihova najveća zasluga je da izaberu čega će rimek raditi (pošto je obično rimejk  smile2 ) i okupe dobru ekipu. Scenaristu, glumce, režisere, scenografe, kostimografe i sl. Od svih tih elemenata pomenuta Nathalie izabere klasičnu priču znajući da one i dalje dobro prolaze i na moje iznenadjenje ne znam ni sam kako obično okupi manje više solidnu glumačku postavu. Po svim ostalim elementima najgora je producentkinja u televisi. Eto poznato je da MaPat ima najmanji budžet u televisi, a njene serije izgledaju jedno 10 puta bolje i skuplje od Natalinih.

I ja uvek najviše zasluga dajem scenaristi, samoj priči. Ja uvek kao primer navedem Pasion. Džabe silne uložene pare i jaka glumačka postava kada je scenario bio loš, odnosno serija je bila dosadna.

Miloš92
Posting Freak
Posting Freak

Poruka : 10071

Back to top Go down

Post by Ángel on 23.02.14 0:03

Productor ejecutivo je zapravo reditelj, ali smo ga mi preneli izvorno kao producent.

I to nije nista cudno sto se tome posvecuje najvise paznje, to je tipican Hollywood copy/paste metod... Npr. Gospodar prstenova nije bio Tolkinov film, nego film Pitera Dzeksona...

Na svim Televisa trejlerima na kraju u samoj najavi, cak pre imena glavnih glumca obicno ide deo tipa una nueva super produccion de pa ime kog reditelja.

Sasvim je logicno da se reditelj stavlja u prvi plan, on daje zivi oblik scenariju.

Moderator

Poruka : 7938

Back to top Go down

Post by Miloš92 on 23.02.14 0:06

Sad sam i ja zbunjen. A šta su onda Monica Miguel, Benjamin Cann i ostali? Zar nisu oni režiseri?

Miloš92
Posting Freak
Posting Freak

Back to top Go down

Post by Ángel on 23.02.14 0:14

Oni su direktori scene, a productor ejecutivo (odnosno reditelj) je iznad svih njih.

Reditelj je najvaznija i najveca karika u celom lancu, zato i njegovo ime (u slucaju telenovela) ide na kraju spice. A na filmu uglavnom na pocetku, ili pre/uz sam naziv filma.

On objedinjuje rad scenarista, scenografa, montazera, kompozitora i svih ostalih ljudi koji rade sa njim. I oko njega. roofl 

Moderator

Poruka : 7938

Back to top Go down

Post by Miloš92 on 23.02.14 0:23

Oni su direktori scene

Pa valjda je na našem to režiser. Ne pratim preterano sve to, ali koliko znam kod nas ni ne postoji termin direktor scene.

Možda nisam u pravu ali koliko ja znam producent i režiser nije jedno te isto. Carla je producent, Monica je režiser. Monica je ta koja oživljava scenario kako si malopre rekao.

On objedinjuje rad scenarista, scenografa, montazera, kompozitora i svih ostalih ljudi koji rade sa njim.

Nešto slično sam napisao gore. Oni najviše posla odrade u pretprodukciji kada okupljaju ekipu, biraju lokacije i sl. Al tokom samog snimanja mnogo više zasluga imaju ljudi koji se ne ističu u prvi plan. Eto konkretan primer. Monica Miguel je ta koja će naterati glumca da da svoj maksimum, dok producent više nadgleda situaciju. Mada ima i onih poput Nicandra koji su obično kad kod se nešto desi u svojoj kancelariji.  rofl Dok eto Carla i Rosy bukvalno prisustvuju snimanju scena i vode računa o najsitnijim detaljima.

a productor ejecutivo (odnosno reditelj) je iznad svih njih

To sa podrazumeva, jer upravo je on taj koji okuplja sve ostale.

I odosmo mi u off, al zanimljiva se tema nametnula. AKo nekome smeta neka nas prebaci negde.  rofl

Miloš92
Posting Freak
Posting Freak

Back to top Go down

Post by Bayron on 23.02.14 0:39

nema teorije da su izvršni producenti zapravo reditelji. znam to sa telemunda, tačno se primećuje rad istih reditelja, dok kod telenovela istih izvršnih producenata ima toliko odstupanja.

izvršni producent samo okuplja ekipu i aminuje, sve ostalo od većeg značaja je na rediteljima i scenaristima.

Administrator

Poruka : 6927
Godina : 28

Back to top Go down

Post by Miloš92 on 23.02.14 0:42

Bayrone došao je i taj dan. U potpunosti se slažem sa tobom.  rofl 

Ponavljam ne razumem se preterano u sve to, ali ove osnovne stvari znam.

Miloš92
Posting Freak
Posting Freak

Back to top Go down

Post by Franko on 23.02.14 0:51

Redatelj odabire elenco, redatelj gleda kutove snimanja scene, al valjda je od svega toga najbitniji scenarist. Bez scenarija, nemaš baš šta režirat.  smile Npr. u Brazilu su uvijek najbitniji autori, oni koji pišu novelu. Zato je "novela de Gloria Perez", "novela de Walcyr Carrasco", "novela de Manoel Carlos", a ne recimo "novela de Jayme Monjardim" ili "novela de Wolf Maya".  winky 

Alma gemea - 140/227
Amar despues de amar - 30/60
Novo mundo - 10/160
Rock Story - 135/185
Franko
Moderator
Moderator

Poruka : 1948
Godina : 29

Back to top Go down

Post by Sponsored content