EMDT forum
Dobro došli na EMDT forum.

Ukoliko niste član foruma, predlažemo Vam da se registrujete i priključite diskusijama sa ostalim forumašima.

Hvala na poseti,
Administracija EMDT foruma

Kassandra

Page 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

View previous topic View next topic Go down

Re: Kassandra

Post by kristinkv86 on 09.12.14 18:18

Dakle,evo i mene.Meni je ova telenovela,do dana danasnjeg,nesto zaista posebno i neopisivo prelepo,cak i sa ove vremenske distance,jedna telenovela koja je zaista savrsena,i neuporedivo i mnogo bolja od svih onih koje se danas snimaju,tako da,ako i ima mana(a nema ih,na te mane slobodno moze i da se zazmuri.
Moram da se prisetim pocetne etape,one u proslosti,u kojoj sam zavolela i Migela de Leona,koga volim i danas.Ja mislim da taj covek danas sebe proklinje sto mu uloga u ovoj telenoveli nije bila veca(mada,dobro,verovatno je tako bilo predvidjeno scenarijem).A Koraima Tores je apsolutno sjajna i prelepa cak i kao Kasandrina majka Andreina,sto ne mogu da kazem nikako za lik Erminije(Nuri Flores).E,vec u sadasnjosti se transformisala u pravu,uglednu,bogatu gospodju,u onim perfektno krojenim kostimima,sa sminkom i frizurom,i tako "gurala" do kraja.Ova uloga,po meni je najbolja i najsjajnija uloga u ovoj,zreloj etapi njene karijere,jednostavno je najkompletnija,i ona je u njoj dobila prostor da se razmase i da bude glavni pokretac radnje,sto joj vise nigde nije uspelo,jer,posle,gde god smo je gledali,glumila je ili tetku glavne junakinje,ili sluzavke,ili neku vracaru,i beznacajnu tetku mladje sluzavke.Zali Boze,zbog ogromnog talenta,koji ta gospodja(zaista),ima.Dakle,nije nabedjeni talenat,kao neki.
Potom,sama radnja serije.Scene Kasandre i Luisa Davida,one na pocetku,gde se njih dvoje upoznaju i zavole,prelepo.Potom,odjednom se pojavi neki harambasa,koji obozavanu Kasandru svojim telom hoce da gurne na kraj stene,i da je ubije.Ovde mi nesto ne mirise kako treba,kontam ja,ali mi je,ipak,trebalo malo vremena da skontam da su to dva brata,blizanca,karakterno potpuno razlicita.E,kada sam to skontala,onda mi bi lakse.
Dalje,Randu mi tada nije bio najomiljeniji lik,ali,samo zato sto sam ga smatrala ciganskim dripcem,koji kvari srecu omiljenog mi para,sram li ga bilo,kada,ce,vise,da nestane.Dok danas jeste,jer shvatam svu kompleksnost njegovog karaktera,i srce i dusu,koji su Kasandru voleli od prve do poslednje epizode,uprkos svemu,svoj svojoj ljubomori,psihozama i drugim zenama,koje su mu bile samo usputna stanica,u pokusaju da je zaboravi.Pa,on to pokazuje i potvrdjuje time sto,na kraju,i zivot daje za tu zenu.
Dedu Alonsa,takodje,nikada necu zaboraviti.Neko rece da mu je Rosaura smesna,kada pocne da se ponasa kao ludaca,pa izbeci oci.E,meni,Boga mi,nije nimalo smesna,ja se nje,njenih izraza lica,njene sudbine,kao i mraka koji je u njoj i oko nje-jezim i danas,koliko i tada,a moja jeza na njen lik ne potice od besomucnog okretanja klipova te serije na yt,nego,prosto,kao i kod svih koji smo je onda gledali,onoga sto smo zapamtili pri prvom gledanju.A u "paketu" sa Rosaurom,ide i dragi cika Matijas,i ja sam toliko mnogo srecna sto je taj covek,premda vise nije ziv,nase gore list,imenom i prezimenom,Aleksandar Milic(rodjen je u Pristini),i mislim da je prava steta sto se o njegovom zivotu,i ovde i tamo,tako malo zna,a to malo je ispricao sam Enri Soto(Randu),kada je rekao da je igrao sa njegovim ocem u pozoristu.Inace,on i Sesilija Viljareal(draga Hema),su se,u vreme snimanja serije,bas sprijateljili,toliko da ju je ovaj cak i posecivao u Spaniji,a u vreme snimanja serije,ozenio se Leonor Sotiljo,koja je tu bila producent eksterijera,da bi se razveo pet godina kasnije.Moram svima da im izguglam karijere,ne vredi. smile
O silnim naslovnim stranama dragih mi "TV Novosti"(koje sam i pocela da kupujem sa "Kasandrom" i zbog "Kasandre",a onda to nastavila da cinim i narednih,vise od deset godina),da i ne pricam.Iz tog perioda,a i pred Koraiminu posetu Jugoslaviji,secam se pisma neke doktorke Milice Lukovic iz Pristine,koja je,zamislite,bila razocarana jer se toliko paznje u novinama posvecuje toj nekoj glumici iz te neke serije,ali,samo zato sto to nije bilo nesto sto ona preferira.Znate kako,gospodjo,"ta neka glumica iz te neke serije"-mnogima od nas je obelezila detinjstvo.Pojavi se casopis,sa njenim likom na naslovnoj strani,a ti-trk na trafiku,u kupovinu,ali,brzom brzinom(ne daj Boze da se to rasproda,izbice nacionalna tragedija),koji internet,koji bakraci.Mislim,tada interneta jos nije ni bilo,pa izvoli pa se dovijaj da saznas sta te ceka u novoj epizodi.Nezaboravno i neprocenjivo. smile

kristinkv86
Posting Freak
Posting Freak

Poruka : 3192

Back to top Go down

Post by Barbie on 09.12.14 18:41

Kad dosla Koraima u Beograd, jel ima neke snimci od tad?

Ona je jedina glumica iz telenovele koja posetila Makedoniji, zajedno s Henri Soto (Randu). To je bio ludilo i pravom smislu.
Barbie
Moderator
Moderator

Poruka : 1132

Back to top Go down

Post by Bayron on 09.12.14 19:09

Cetvrtak, 24. april 1997.

Kasandra na jajcima

Gordana Susa

Kasandra na jajcima, uskrsnjim, naravno! Crnolika Pepeljuga latinoamericke sapunske TV serije postala je objekt obozavanja i identifikacije milionskog televizijskog gledalista u Srbiji. Buvljak je prepun plakata s njenim umilnim likom, novorodjene devojcice dobijaju njeno ime, pojavljuje se u ukrstenicama... Jednostavna fabula o borbi dobra i zla, pravde i nepravde sa ocekivanim srecnim ishodom, kako to biva u svim bajkama, ocito sedativno deluje na publiku koja se svakodnevno susrece s bedom, besposlicom, korupcijom, nepotizmom, mafijom... Kasandra je otklon od sumornog sivila beznadja, trenutak za mastanje i licnu, makar i filmsku srecicu i patnjicu, saosecajnost.

Ono u cemu ne uspevaju ni politicari ni diplomate, ni crkveni velikodostojnici, ekumenisti, ugledne licnosti i humanisti, uspela je najobicnija kic serija, najnizeg produkcionog kvaliteta, a to je da se katolkinja Kasandra lepi, kao ukras, na pravoslavna uskrsnja jaja. Kasandra je tipican proizvod masovne kulture a masovna kultura je demokratska, cak toliko da odbacuje sve razlike nasuprot ili izmedju bilo cega i bilo koga. Njena vodenica sve melje i sve je doista samleveno, kako je davno primetio sociolog Dvajt Mekdonald. Odgovor na represivnu, omedjenu i kodiranu realnost, u kojoj nema mesta osecanjima jeste, dakle, trunka slobodne ljubavi i osecajnosti prema Kasandri. Nedostatak ljubavi prema komsiji, kome treba da crkne krava, nadomescuje se tako viskom ljubavi prema celuloidnom liku iz filmske bajke.

U predizbornim pripremama, kada se sondira mnenje i kada se kroz raznorazne ankete i upite meri raspolozenje javnosti, fenomen Kasandrine popularnosti stosta govori i ukazuje, bez sumnje, na mentalno raspolozenje znacajnog broja ljudi. Jednostavne formule Kasandrinog uspeha, cini se, pridrzava se jedino vladajuca leva koalicija! Danima u serijalima "Otvorenog studija" prepricavaju bajke. Razlika, na primer, izmedju latinoamericke i americke Kasandre, srpskog porekla, Milentijevic, nije samo u boji kose iako je osmeh podjednako umilan. I zato bez obzira na pozajmljenu formulu, mala je sansa da ce se ova potonja, ma koliko uveseljavala narod svojim pricama o pravdi, pravicnosti, dobru i zlu u javnosti, naci na bedzevima, ili kao ukras na jajcima.

yurope.com

Ponedeljak, 23. jun 1997.

NA KUCEVSKOM MITINGU "ISTINE O KASANDRI" OKUPILO SE OKO 200 MESTANA

Duhovito talasanje palanacke kolotecine

Kafana "Galija 2" organizaljtor mitinga. Skup otvorio pleh orkestar, a zavrsen isticanjem zahteva "samo Srbin Kasandru spasava". Odluceno da 21. jun bude proglasen danom Kasandre, kako bi svi kanali RTS toga dana non-stop emitovali epizode te TV serije

Kucevo. - Na platou ispred kafea "Galija 2", u centru Kuceva, u subotu, pred oko 200 posetioca, odrzan je miting istine o Kasandri - "Samo Srbin Kasandru spasava". Miting je poceo pesmom "Kasandra" u izvodjenju pleh orkestra, a zatim je Svetomir Jovanovic procitao pesmu posvecenu trenutno najpopularnijoj TV junakinji.

U ime Inicijativnog odbora za zastitu Kasandre, Mirko Petrovic je okupljenima procitao i zahteve ovog skupa, koji su uz burno odobravanje prisutnih prihvaceni.

Ovakvom akcijom grupe Kucevaca, kojima si u ovim vremenima ne manjka preko potreb an smisao za salu, grad na Peku se malo trgao iz obicne kolotecine u kojoj je vec godinama. Mladi ljudi nisu izgubili duh, a Kucevo otkriva svoju dusu.

Zahtevi miningasa
Nadleznim institucijama: Da se Kasandra momentalno pusti iz zatvora; Da se Kasandri obezbedi azil u Kucevu; Da u Kucevu jedna ulica dobije ime "Kasandrina ulica"; Da Kasandra bude proglasena za pocasnog gradjanina Kuceva i da se u Kucevu obezbedi adekvatna parcela za postavljanje cirkuske satre.

Parlamentu Venecuele: Da parlament Venecuele izmeni Ustav, kako bi se Kasandri omogucilo posteno sudjenje u SRJ; Pod hitno, oduzeti pravno punomocje nesposobnom advokatu Kasandre, Manrikeu; Da se omoguci otvaranje konzulata Venecuele u Kucevu.

Medjunarodnim institucijama: Zahtev Vatikanu, da povodom inicijative bratskih pravoslavaca iz Kuceva Kasandru proglasi sveticom, katolickom naravno; Zahtev Haskom tribunalu da na optuzenicku klupu izvede Rosauru i Herminiju za pocinjena zlodela genocida protiv Kasandre i njenih vernih gledalaca; Kao dokazni materijal poslace se video kaseta serije gde se jasno vidi ko je pravi ubica mladoga Ignjacija.

Ekonomske prirode: Radi upliva stranog kapitala da se Randuu omoguci kupovina 49 odsto deonica rudnika zlata "Blagojev Kamen", kao i da mu se hotel "Rudnik" da na dalje upravljanje, kao osvedocenom hotelijeru, sto se iz prilozenih dokaza u vidu serije moze videti; "Galija 2" ce za sve vreme boravka Kasandre u Kucevu besplatno deliti svakom posetiocu po dva pica po zelji.

Posebni zahtevi: Da se dan, 21. jun, proglasi za Dan zastite Kasandre i svih njenih ljubitelja, kao i da se toga dana na bilo kom kanalu RTS non-stop emituju epizode ove serije; Da se ovaj skup proglasi osnivackom skupstinom svetskog udruzenja za zastitu Kasandre.

S. Marjanovic

yurope.com

Ponedeljak, 18. avgust 1997.

BEOGRAD, NA DUHOVNOJ TRANSVERZALI VENECUELA-SRBIJA-BANGLADES (I DALJE, DO KRAJA PAMETI)

Koncert od Kasandre

Kad bitlsomanija zakasni, pa se pojavi medju Srbima, u unitarnom obliku, kao produkt hispanskog kulturnog imperijalizma

Radovan Kupres

Cude li se Venecuelanci: Karaima Tores
FOTO: N. Stojanovic

Dragutin Gostuski je pre nekoliko godina govorio kako ce da snimi film, dokumentarac o Bangladesu. I to bez velikog budzeta, jer to ne bi ni bio skupi filmski putopis. Ne bi bilo putovanja u daleku azijsku zemlju. Snimanje bi se odvijalo na Slaviji, gde, kako je govorio Gostuski, kroz dim od pecenja hiljada kebaba u ritmu orijentalnih talambasa promice neki silan crnpurast svet, a poneki ugladjeni ili "normalni" Beogradjani izgledaju kao znatizeljni engleski turisti.

Gorda parola iz dana Studenstkog protesta "Beograd je svet" dobila je u subotu prosirenje (suzenje) u "Beograd je treci svet". Tog dana u nasoj prestonici nije pocinjao Samit nesvrstanih, ali je, sasvim ocigledno, treci svet bio tu, sa svim svojim petosvetskim licem. U Beogradu, na duhovnoj transverzali Venecuela-Srbija-Banglades i dalje, do kraja pameti, ako dalje uopste ima kuda da se ide.

Mada je posvecenje Kasandre, veliko slavljenje pada rampe izmedju fikcije, one najpetparackije i stvarnosti, jos petparackije, trebalo da pocne tek u pola devet uvece, posle drugog Dnevnika, vanredno uzbudjenje iliti atmosfera posebnog dana se na ulicama osecala (i videla) znatno ranije. - Ciko, gde je ovde koncert od Kasandre - obratila mi se, prepoznatljivim akcentom negde oko sest popodne, na uglu Takovske i Lole Ribara, jedna iz grupe od pet devojcica, koje su mozda tek zakoracile u tinejdzersko doba. Sve upadljivo nasminkane, lako natapirane, dekoltirane, na platformama sandala i papuca visokog plasticnog sjaja.

Sa tasmajdanskog stadiona su ih uputili ka Hali "Pionir" posto je namrsteno nebo pretilo da ce pokvariti veselje, a u ovakvoj prilici se slucaju nista nije smelo prepustiti. Cinik bi rekao da se nebo naljutilo na "svoj" narod, videvsi koliko je zanesen ovozemaljskim idolima. Svaka od devojcica je svoju kartu za Kasandrinu festu (po ceni od znacajnih 35 dinara ili jos znacajnijih 10 maraka) drzala u ruci kao da svakog casa treba da je pokaze ovlacenom licu.

"Koncert od Kasandre", tako su one krstile to nesto za sta se do poslednjeg casa nije znalo sta ce da bude, da li ce Kasandra, odnosno izvesna Koraima Tores da peva, igra, recituje... No, izgleda da to nikom nijednog trenutka i nije bilo bitno. Bitno je bilo samo da Kasandra "bude". Da se obrati naciji. Kao na predizbornom mitingu, vestom retorikom da razbukta emocije pristalica, vec razgaljenih pratecim kulturno-umetnickim programom.

Okolina "Pionira" bila je pretvorena u veliko trgoviste. "Kasandra kese, torbe, Kasandra kese, torbe...", "Kasandrino srce"... Prodavala se i knjizica u kojoj je sadrzano "sve" o Koraimi, koju svi zovu Kasandra - sta voli da jede, koji joj je glumac omiljen... I, narod je kupovao mada, kako rekoh, ni izdatak za same karte nije bio zanemarljiv, buduci da su posetioci pristizali uglavnom u porodicnim formacijama. Znaci - Kasandra za, recimo, cetiri osobe - 140 dinara. Kasandra za sve generacije. Za nekih pet hiljada Beogradjana (neko je na ulazu u halu komentarisao kako ima vise ljudi nego na Djoganiju). Najvise je bilo dece, mahom opremljene buketima.

"Sve su prelepe i sve lice na mene"

Kandidatkinja za naj-dvojnicu Kasandre bilo je 14. Sve su imale u zift crno ofarbane kose i sve su se trudile da se sto vernije preruse. Koja je u tome bila najuspesnija, odlucila je sama Kasandra, to jest Koraima, koja zbog toga iz nase zemlje odlazi, kako je rekla, neciste savesti. Jer, tesko je bilo, kako skromno rece, "odabrati najlepsu, odnosno onu koja najvise lici na mene". "A sve su prelepe, i sve lice na mene." Masa je zdusno pozdravila Koraimin ili Kasandrin (ocito se i sama suvise identifikovala) izbor, ali masa ne bi ni zbog cega te veceri zamerila svojoj miljenici.

Priredba je, naravno, kasnila, vise od pola sata, ali je publika bez mnogo vrpoljenja, gotovo pobozno cekala da "pocne". I, pocelo je ciganskim orkestrom duvaca i Sabanom Bajramovicem u pariskoplavom odelu, sa zlatnim dugmadima i sitnim minivalom na glavi. "Ko si, sta si nisi znala/ Ciganka te othranila/ k'o ruzu te gajila/ u cirkus si ti odrasla/ ljudi su te voleli..."

Saban je pevao, sabani su ritmicno tapsali a na velikom video- bimu u sredistu pozornice krenuli su prepoznatljivi kadrovi sto je bio znak da se blizi cas. Kada je konferansije Voja Nedeljkovic u svom trecekanalskom, soumenskom maniru najzad najavio zvezde veceri, Enrija Sotoa (Voja je stalno govorio Sota. Ko tu gresi u deklinaciji, ne zna se) i Koraimu Tores, videlo se sta znaci kad bitlsomanija zakasni nekoliko decenija, pa se pojavi medju Srbima, u mutiranom obliku, ne kao produkt angloamerickog nego hispanskog kulturnog imperijalizma.

Vrisak, suze, ruke sto nekontrolisano masu... Posle tog vriska i tih suza ostaju samo stid, bes i tuga. Venecuelanci na sceni, i sami zbunjeni, ponavljali su: "You are so beautdzful." Randu ili Enri, doteran kao za "Minimaksoviziju" nekad ili "Nedelju kod Minimaksa" danas, bio je cak toliko "drzak" da kaze: "Vi cete mi doci glave". On je, ipak, imao veci posao da odradi za honorar, cija visina nam je ostala nepoznata, nego njegova koleginica. Pevao je "nasoj divnoj publici" posto je on i pevac, svestrani umetnik, dakle. Interpretacijom naginje Huliju Iglesiasu a pojavom, recimo, nasem Ninu.

Zanimljivo je kako je publika manje-vise hladno reagovala na sve sto su joj organizatori pripremili za to vece, izuzev na Randua i Kasandru. Saban Bajramovic, priuceni srpski igraci flamenka, dzibrodenseri Beat Street... sve ih je to drzalo u raspolozenju malo boljem nego da su na koncertu klasicne muzike. Ali, na svako pojavljivanje ili samo pominjanje zna se koga erupcija bi izbila odjedanput, kao iz vulkana od koga niko ne ocekuje da eksplodira.

Nemoguce bi bilo izabrati najsjajniji biser ovog hepeninga, ali je toj tituli sigurno vrlo blizu ono sto je voditelj rekao predstavljajuci jednu od kvazi-Kasandri. "Svira violinu, posebno obozava Mocarta i Betovena, ali i sve druge zanrove dobre muzike." Na zalost, violinistkinja nije imala srece. Pobednica je nagradu dobila u knjigama - vrednost 10 hiljada dinara. Al' ce se nacita, sto bi rekao nas narod. Medjutim, mesta razocaranju nema. Jer, zvanicna potvrda o slicnosti s idolom je dovoljna satisfakcija.

Nekada, dok smo vise voleli Otpisane, Valtera, serifa Meklauda... nego neke latinoamerikance, smejali smo se i cudili cinjenici da je jedan nas glumac, i to veliki umetnik Bata Zivojinovic najveci star u velikoj Kini. Cude li se Venecuelanci sto su u maloj Srbiji potpuno poludeli za njihovim naturscicima? I da li ce na Hrvatskoj televiziji emitovati prizore iz "Pionira"? Sigurno hoce. "Danke, Deutschland" je, ipak, luk i voda za "Grazias Casandra".

Deca TV-bajki

Devojcice, gotovo sve nasminkane. Posebnu paznju i simpatije prisutnih u parteru je privlacio par klinaca kostimiranih po uzoru na junake serije. Ona, stara mozda sedam godina, u sirokoj, sarenoj suknji, takozvanoj ciganki, s cvetnom maramom vezanom oko kukova, trakom oko glave i neprebrojivim komadima bizuterijskog nakita. Najvazniji detalj u imidzu njenog vrsnjaka bila je marama, u gusarskom maniru vezana preko glave, koja je jasno ukazivala da je on Randu.

Takozvana hiperstimulacija, valjda najstrasnija od svih manifestacija kica, na nasem tlu ima duboko korenje. Kada nam je osamdesetih Kasandra (skoro) bila Lepa Brena, klinceze su masovno uskakale u vruce minice, njihale kukovima i pevale - Duge noge za igranje! Ocigledno, deca iz "Pionira" umesto na bajkama Andersena i brace Grima odrastaju na televizijskoj bajci o Kasandri.

yurope.com

2434, 22 AVG 1997

Junaci naseg doba

KASANDRINE SUZE

Koraima Tores je zgranuta kako priredjenim joj docekom, tako i svojim talentom

Posrecilo mi se prosle subote, dvaput sam video Kasandru! Licno, dakle, u Knez Mihailovoj, sa Koraimom Tores oci u oci. Prvi put, ide Koraima od Kalemegdana, drzi nekog tipa za ruku, ja ka Kalemegdanu. Drugi put obrnuto: ona ka, ja od... Tip nista ne primecuje.

Ali tu su telohranitelji, narocito fotoreporteri, guraju bez milosti. Guraju i Srpkinje, sredovecne i starije, zalne nad sudbinom Ciganke iz Venecuele, cija je nevinost, u seriji, bez odgovarajuce zastite. Dirnute su i placu, sto nije tesko razumeti kad se zna da je televizijska serija "Kasandra" belezila nezapamcen uspeh svuda gde su suze jeftine, a zivot skup. (Zivot u smislu pukog prezivljavanja, inace je ovde i zivot jeftin). Odgurnut tako, povukao sam se iz Knez Mihailove i iz zivota Koraime Alehandre Tores Dias.

Kad dobro razmislim, ne zalim. Nije muski to reci, ali mi je istina milija od muskosti: Koraima Tores ne cini se u prirodi onakvom kakva je na malim ekranima nasih TV prijemnika; u prirodi je oniza, malcice zdepasta, sirih kukova i neizvesnog talenta. Rekao bih da na Ziselu (smotra narodnog stvaralastva) u Malom Crnucu ima isto toliko darovitih glumica, ako ne i darovitijih. I isto toliko bucmastih.

Turneja gospodje Tores Dias po SRJ, i u okviru naseljenih mesta u SRJ, bila je vrlo pompezna, svuda u znaku histerije i gluposti. Narocito su se uzbudjivale majke koje su ocekivale da im kceri lice na Kasandru, to jest Koraimu Alehandru. Zamislite roditeljku kojoj je milije da joj dete ne lici na sebe, ni na nju koja ga je rodila, nego na trecerazrednu glumicicu iz prijateljske doduse, ali daleke Venecuele! Covek bi pomislio da se radi o vrednim novcanim nagradama na konkursima slicnosti sa Kasandrom - sto je kulturna dosetka organizatora turneje - ali ne! Prva nagrada najslicnijoj bile su knjige u vrednosti od deset hiljada dinara! Sta ce knjige onoj koja lici na Kasandru; i ko ce sve to procitati!? A da ih proda, ne moze: ko ce da ih kupi!?

O cemu se radi? O prestizu? (Ne znam kako vi, licno vise volim da licim na sebe, cak i na ovakvog kakav sam). Dublji posmatraci drustvenih fenomena vide to kao bekstvo od sebe, otpor opstem sivilu u kome zivimo, pokusaj promene sumorne stvarnosti u idilu nestvarnosti, s tim sto se podrazumeva ljubav do groba. Dolazim na isto sa dubljim posmatracima drustvenih fenomena, ali drugim putem. Drzim da su Kasandrine suze u kojima se kupamo rezultat malogradjanstine koja nam je imanentna i malogradjanskog drustvenog ambijenta koji je porodio malogradjansku vlast. Jedno proizilazi iz drugog, skladno se dopunjuju...

Teza je komplikovana zato sto je ucena; sada bih se vratio pitanju zasto je u medijima (nekad sredstva javnog informisanja) tako zapazena i toliko komentarisana poseta Koraime Tores Srbiji i Saveznoj Republici Jugoslaviji. Zato sto je setnja crnomanjaste Venecuelanke od stadiona do stadiona, uz otvaranje novih fantomskih pogona novokomponovanih bogatasa, deo predizborne kampanje, zna se cije. Idol mase (Kasandra, tj. Koraima) trebalo bi da pokaze masi kako je ovdasnja vlast spremna da joj dovede idola cak iz Latinske Amerike, a masa ce, racuna rezim, valjda umeti da ceni ko joj je to ucinio, kada 21. septembra u ranim jutarnjim casovima izidje na upravo otvorena biracka mesta.

Iako je portparol vladajuce Socijalisticke partije Srbije Ivica Dacic demantovao vezu Koraime Tores sa predizbornom kampanjom, a nije ni vidjen u njenoj pratnji, zna se da su organizatori dolaska bliski toj partiji i njenom koalicionom partneru, Jugoslovenskoj levici. (O tome na kraju). Ostaje, medjutim, pitanje otkud i cije su tolike pare!

Pitanje ipak nije tesko: od sponzora, od novih biznismena (pedeset hiljada po glavi bogatasa, u markama).

Iz Subotice, na primer, stize vest: Gospodja Tores je zgranuta, organizator je kidnapovao, ubacio u cesnu (otkud organizatoru cesna?) i spustio je u Crnu Goru. Malo su je brckali u moru, ponovo strapli u cesnu i vratili u Suboticu, na promociju sokova kompanije "Braca Djordjevic". Jedan brat Djordjevic zali se da je dao velike pare, ali je organizator, kad mu zatreba, ostavljao sponzore na cedilu.

Nevolje su Koraimu pratile od stupanja na nase tle. Kad je s muzem (tip s pocetka price) i sincicem sletela u Surcin, gomila je pocela da steze obruc oko nje, deca postrojena da je pozdrave padala su, aerodromsko osoblje se krstilo od iznenadjenja i tek je kordon policije, kroz improvizovan spalir, izveo visoke goste iz zestoke guzve. Onda je rulja nasrnula na devojku koja je licila na Koraimu. Svaka slicnost je opasna!

Koraima Tores je zaplakala, Koraima Tores je zgranuta, kako priredjenim joj docekom, tako i svojim talentom. Nije znala koliki je, u Venecueli nije toliki.

Posle svega, posmatraci veruju da ce levi blok - socijalisti, JUL i Nova demokratija - i ove izbore lako i nadmocno da dobije, zahvaljujuci najpre apsolutno razjedinjenoj opoziciji, koje, zapravo, vise i nema. Opozicioni blok se raspao i sada je u Srbiji svako svakome opozicija. Koraima Alehandra Tores Dias samo je folklorni zacin i malogradjansi akcenat - smisljen na levoj strani, tamo gde je srce - u puckoj zabavi pred 21. septembar.

Zato je i bilo guzve na aerodromu u Surcinu, kad je stigla Kasandra. Narod hoce promene...

Samo studente pojava Kasandre nije narocito impresionirala, sto im se osvetilo. Zezali su se na svoj nacin i opet su dobili batine. Sta ce im banane kad je tu gospodja Tores? Mlado - ludo...

Najzad, ko stoji iza Kasandre? Po mom osecanju, cela ta stvar idejno odgovara kulturnom i duhovnom konceptu Jugoslovenske levice sa drugaricom Zoricom Brunclik na celu.

Nema ljubavi bez suza.

nin.co.rs

Subota, 23. avgust 1997.

ISTRAZIVANJE AGENCIJE "PARTNER" O PRACENOSTI MEDIJA NA PODRUCJU SRBIJE I CRNE GORE

Kasandra "potukla" Dnevnik RTS

"Politiku" cita prosecno 257 hiljada Beogradjana, a "Blic" oko 224 hiljade. U Srbiji najveci prodati tiraz imaju "Vecerne novosti", a slede ih "Blic" i Politika"

Beograd. - Televizijska sapunica "Kasandra" "potukla" je najgledaniju informativnu emisiju svih vremena - Drugi dnevnik RTS. Ljubavne jade najcuvenije Ciganke na svetu prati dva miliona ljudi u Srbiji, od toga cetvrt miliona Beogradjana, sto je ukupno 40 odsto svih gledalaca koji u tom trenutku sede pred ekranima.

Drugi dnevnik RTS ima takodje oko dva miliona poklonika, ali ipak manje nego Kasandra. Ovu informativnu emisiju, naime, prati 30 odsto populacije u Srbiji, starije od 10 godina. Ovo su rezultati istrazivanja marketinske agencije "Partner" o pracenosti medija u tzv. letnjoj shemi, sprovedenog od 12. do 18. jula, na tzv. panel-uzorku od 750 ispitanika na teritoriji Srbije bez Kosova, koji su podneli vise od 5000 pojedinacnih svakodnevnih izvestaja o pracenju televizijskih programa, stampe i radio-stanica.

Istrazivanje je obavljeno u ukupno 22 opstine (pet u Beogradu, pet u Vojvodini i 11 u uzoj Srbiji). Zahvaljujuci dvomilionskoj publici koju imaju Drugi dnevnika i pomenuta serija, RTS i Treci kanal kotiraju se kao dve najgledanije TV stanice u Srbiji i Beogradu. Za njima sledi Televizija Pink, koja najvecu gledanost ima posle termina Drugog dnevnika i "Kasandre".

Zestoku bitku zatim vode BK Telekom i Studio B, cije informativne emisije od 19 do 19.30 casova imaju gotovo isti broj gledalaca. Prema napomeni rukovodilaca istrazivanja, podatke ipak treba uzeti s izvesnom rezervom, buduci da daleko najbolji tehnicki prijem imaju RTS i Treci kanal, dok BK TV i Studio B na prostoru Srbije imaju za dve trecine slabiji domet.

U odnosu na prethodno istrazivanje iz marta ove godine, Studio B je obezbedio vecu pracenost zahvaljujuci vestima u 22 casa (gleda ih u proseku 119.913 Beogradjana). Televizija Politika, Palma i Art kanal na dnu su lestvice gledanosti, kako u Beogradu tako i Srbiji.

Sto se tice dnevne stampe na podrucju Beograda na prvom mestu je "Politika" sa prosecno 257 hiljada citalaca, a opasno joj se priblizava "Blic" sa oko 224 hiljade poklonika. Slede "Vecernje novosti" , "Demokratija", "Ekspres Politika", "Dnevni telegraf", zatim "Nasa Borba, "Gradjanin", "Danas", "Sportski zurnal", "Borba".

Sto se tice ukupne teritorije Srbije, tu je situacija nesto promenjena. Ubedljivo prvo mesto zauzimaju "Vecernje novosti", na drugom mestu je opet "Blic", trece mesto pripada "Politici", slede "Dnevni telegraf", "Ekspres politika", "Nasa Borba", "Demokratija".

Rukovodioci istrazivanja su istakli, odgovarajuci na pitanje da li je gasenje lokalnih TV i radio stanica moglo uticati na rezultate istrazivanja, da lokalni mediji, prema nekim ranijim istrazivanjima, vezuju samo jedan procenat ukupne populacije u Srbiji.

O. M.

B 92 gubi popularnost

Agencija "Partner" sacinila je i analizu slusanosti radio stanica u Beogradu i Srbiji. Beogradjani najvise slusaju Radio 101, zatim "Kosavu", Radio S, a popularni Radio B 92 pao je na cetvrto mesto (prema istrazivanju iste agencije u martu ove godine bio je najslusaniji).

Na prostoru Srbije najslusaniji je Radio Beograd, cije programe prati oko milion slusalaca, drugo mesto pripada Radiju 101, trece Beogradu 202, a cetvrto "Kosavi".

yurope.com
Bayron
Administrator
Administrator

Poruka : 6913
Godina : 28

Back to top Go down

Post by Kaua on 09.12.14 21:25

Ovo je ekstremno kao i preterano obožavanje Kasandre. S tim da mislim da je članak o ovim mitingašima ''Samo Srbin Kasandru spasava'' iskarikiran na njuznetovski način onog doba i da tamo ima i dodatih detalja.
Nije Kasandra emitovana samo u Srbiji i samo u Srbiji izazivala ekstreme tipa ''peticija za oslobođenje Kasandre'' i sl. Isti je primer dočeka Leticije Calderon u Sloveniji gde su joj se sve generacije ljudi (pretežno žene u ''ozbiljnim'' godinama i mlađi) bacale pod noge. A Slovenija tada nije imala svog Miloševića ili režim i takve pojave zaluđenosti mase nisu izazivale ovakve reakcije.
Jasno je da su telenovele i sapunice namenjene širokoj narodnoj masi, ali to je daleko od tvrdnji da se ta masa pretvori u masu zaglupljenih poslušnika. Makar ne u velikom procentu. A taj mali procenat su oni koji organizuju peticije oslobađanja Kasandre ili mise za Esmeraldu, i sigurno ni svi oni nisu zaglupljeni poslušnici.

Senior member

Poruka : 748

Back to top Go down

Post by LeFrik on 09.12.14 22:41

Sjećam se da su se u Hrvatskoj u vrijeme emitiranja Santa Barbare, kad je bila na svom vrhuncu, uplaćivale mise zadušnice da Eden i Cruz napokon završe zajedno, da Eden prohoda itd... Za vrijeme zračnih i inih opasnosti, pošto ljudi nisu mogli gledati televiziju u skloništima, jedna radio stanica čitala je titlove s televizije i prenosila Santa Barbaru preko radija... rofl

A Marisol se gledala u zatvorima, te su mnoge škole jedan školski sat, od 12.30 do 13.15, odvajale za grupno gledanje Marisol. Ja sam doživio nešto slično, usred ljeta na otoku Šolti kod Splita, uz more i sunce, na ljetnom tečaju engleskog za djecu, u dvorani se organiziralo gledanje Marisol, i plaža bi se doslovce ispraznila na tih 45 minuta rofl Sjećam se da su tada bile epizode Amparine smrti i da su svi buljili ko Mujo u bananu tv

Bila su to neka druga vremena cry cry cry
LeFrik
Member
Member

Poruka : 337
Godina : 31

Back to top Go down

Post by Barbie on 09.12.14 23:05

S time sto Marisol i ostale serije prikazivani na HRT su prikazivani po podne, nije moguce da dostignu gledanost i popularnost sto je postigla Kasandra u ostale zemje.
Barbie
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by SomebodyUnique on 10.12.14 11:33

Ne mogu da verujem kako su serije bile popularne nekad. Sada ni turke ne uspevaju u tome.
SomebodyUnique
Member
Member

Poruka : 366

Back to top Go down

Post by Bayron on 10.12.14 12:00

??? to je bilo drugo vreme, ljudi su drugačije živeli i imali drugačije dnevne aktivnosti. računari, mobilni telefoni i internet bili su misaona imenica za običan svet.

Administrator

Poruka : 6913
Godina : 28

Back to top Go down

Post by kristinkv86 on 10.12.14 14:41

Meni su ovi tekstovi jako zanimljivi.Tacno je da tada nije bilo ni interneta,ni preterano mnogo televizijskih kanala,pa samim tim ni danasnje "borbe" za gledanost.A meni su ove price oko potpisivanja peticije da se Kasandra pusti iz zatvora,kao i mise za Esmeraldu,zaista krajnje simpaticne. smile

kristinkv86
Posting Freak
Posting Freak

Poruka : 3192

Back to top Go down

Post by Barbie on 18.01.17 19:56

MK, 1997 godina egyptian

Barbie
Moderator
Moderator