EMDT forum
Dobro došli na EMDT forum.

Ukoliko niste član foruma, predlažemo Vam da se registrujete i priključite diskusijama sa ostalim forumašima.

Hvala na poseti,
Administracija EMDT foruma

Muhteşem yüzyıl

Page 1 of 27 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Next

View previous topic View next topic Go down

Muhteşem yüzyıl

Post by Bayron on 13.02.12 23:47

MUHTEŞEM YÜZYIL
(SULEJMAN VELIČANSTVENI)

Tims Productions, 2011-2014
Broj epizoda: 139

Serija prati Sulejmanov buran život, uspehe, pohode, intrige na dvoru i u haremu, dočaravajući epohu 16. veka i moćnog Osmanskog carstva. Sultan Sulejman je na vlast stupio kao mladić od 26 godina, dok je njegova vladavina trajala 46 godina. Bio je najznačajniji osmanski vladar koji je učestvovao u osvajačkim pohodima po Evropi, Aziji, a 1521. godine zauzeo je i Beograd.

Ipak, Sulejmanove ambicije su bile još veće, kretao se ka Austrougarskoj predstavljajući pretnju čitavoj zapadnoj Evropi. Nakon jednog od mnogobrojnih putovanja po Crnom moru, na carski brod koji je prevozio ženske robove kao poklon Sulejmanovoj palati, dospela je i Rokselana, kćerka ukrajinskog pravoslavnog sveštenika. Devojka je kidnapovana i prodata u roblje, a Sulejman je upravo nju izabrao za svoju novu ženu. Aleksandra je tako postala Hurem. Rodila je Sulejmanu četvoro dece i zajedno sa njim vladala Osmanskim carstvom.

Serija je izazvala kontroverze u islamskom svetu, jer je Sulejman predstavljen kao nemoralan čovek, bez poštovanja prema ljudima i sklon ličnim zadovoljstvima. Brojne pritužbe gledalaca upućene zbog negativnog predstavljanja ove istorijske ličnosti nisu umanjile popularnost serije u zemljama u kojima je prikazana.

Uloge:
Halit Ergenç - sultan Sulejman
Meryem Uzerli - sultanija Hurem #1
Vahide Perçin - sultanija Hurem #2
Nur Fettahoğlu - sultanija Mahidevran
Selma Ergeç - sultanija Hatidže
Okan Yalabık - Ibrahim-paša Pargalija
Nebahat Çehre - sultanija Ajše Hafsa
Engin Öztürk - sultan Selim II
Merve Boluğur - sultanija Nurbanu
Mehmet Günsür - princ Mustafa
Pelin Bekiroğlu - sultanija Mihrimah
Aras Bulut İynemli - princ Bajazit
Tolga Sarıtaş - princ Džihangir
Gürbey İleri - princ Mehmet
Ozan Güven - Rustem-paša
Meltem Cumbul - sultanija Fatma
Deniz Çakır - sultanija Šah
Burak Özçivit - Bali-beg Malkočoglu
Filiz Ahmet - Nigar-kalfa
Tuncel Kurtiz - Ebusud Efendija
Serkan Altunorak - Tašlidžali Jahja-beg
Selim Bayraktar - Zumbul-aga
Berrak Tüzünataç - Mihrunisa-hatun

Last edited by Bayron on 11.06.14 22:47; edited 3 times in total
Bayron
Administrator
Administrator

Poruka : 6927
Godina : 28

Back to top Go down

Re: Muhteşem yüzyıl

Post by -MILOS- on 13.02.12 23:50

odgledao prvih 15 epizoda i nakon toga prestao zato sto su sklonili epizode sa neta sad mnogo mi se dopada serija, jedva cekam sutra da ponovo poledam prvu epizodu na prvoj, da se prisetim likova smile2
p.s ako ima neko linkove za skidanje od 16te epizode neka mi posalje smile

-MILOS-
Posting Freak
Posting Freak

Poruka : 3191

Back to top Go down

Post by -MILOS- on 25.02.12 11:04

Likovi

-MILOS-
Posting Freak
Posting Freak

Poruka : 3191

Back to top Go down

Post by Angie on 28.02.12 17:10

Nisam gledala prvu epizodu al mi se druga svidja.Nastavicu sigurno da gledam.
Angie
Senior member
Senior member

Poruka : 916

Back to top Go down

Post by Bayron on 29.02.12 11:34

Bayron
Administrator
Administrator

Poruka : 6927
Godina : 28

Back to top Go down

Post by laki on 29.02.12 12:56

El ima negde da se online / download ove dve-tri epizode koje su emitovane na Prvoj? Neko možda snimao? smile2
Nisam stigao da gledam sad

Sulejman I Veličanstveni: istorijske činjenice winky

laki
Posting Freak
Posting Freak

Poruka : 4219

Back to top Go down

Post by Mirosl@v on 29.02.12 14:39

Odlična serija, nisam mislio da će mi se toliko svideti! thumbup Prva turska koja mi nije dosadila posle dve-tri epizode. smile2
Obrađuju zanimljivu temu, Sulejmanov život! smile Dobro dođu istorijske činjenice o Sulejmanovim osvajanjima i taktici, a odličan je i ovaj sapunasti deo o Aleksandri i ovoj njegovoj prvoj ženi... cool Aleksandra mi je najbolja u seriji! naklon Čitao sam malo taj 'članak' i vidim da će biti svašta oko naslednika. Mali Mustafa mi ide na živce. Svaki put kad se pojavi viče da će biti naslednik (a neće). roll

Mirosl@v
Senior member
Senior member

Poruka : 591

Back to top Go down

Post by Angie on 01.03.12 21:44

Zaista je super serija,posebno mi se svidja sto je istorijska. naklon
Angie
Senior member
Senior member

Poruka : 916

Back to top Go down

Post by Latinac on 04.03.12 0:38

Sulejman merak za žene

Nova turska serija na Tv Prva već s početkom emitovanja oborila rekorde gledanosti u Srbiji

PROŠLA nedelja, noć kada je smrću Ali Rize “lišće palo”, a junaci najgledanije turske serije, na euforičnu radost publike, posetili Beograd, bačena je u senku gotovo sutradan. Vreme za taj sevdah je iscurelo već u ponedeljak uveče, kada je TV Prva započela emitovanje nove turske sage - “Sulejman Veličanstveni”. A da bi se i “neverne Tome” uverile da je priča o najvećem osmanlijskom osvajaču za tren oka pronašla “uporište” kod nas, već posle druge emitovane epizode stigli su podaci agencije “AGB Nilsen”. Istraživanje je pokazalo da je serija zadobila već 1.700.000 gledalaca, a da je sultan “osvojio” svaku treću ženu u Srbiji.

Teoretičar kulture Ratko Božović podseća da dobar prijem turskih serija treba da se dovede u vezu, pre svega, sa istorijskom povezanošću Srba i Turaka.

- Činjenica je da su nam Turci mnogo bliži od Latinoamerikanaca ili Britanaca, čije nam “proizvode” plasiraju - kaže Božović. - A ta bliskost se, osim u običajima, sistemu vrednosti i temperamentu, oslikava i u nekim jezičkim ostacima.

“Veličanstvena” saga je, kako piše u uvodnoj špici, zasnovana na istinitim istorijskim događajima i ličnostima. Serija dočarava 16. vek - period kada je, zahvaljujući sultanu Sulejmanu I, Osmanlijsko carstvo bilo na vrhuncu moći. On je 1521. osvojio i Beograd, a o planovima za njegovo pokoravanje govorilo se već u četvrtoj epizodi, gde se naša prestonica spominje kao ugarska tvrđava - teško osvojiva. Njegove zaostavštine na ovim prostorima su, između ostalog, Bajrakli džamija u Beogradu i Stari most u Mostaru.

Međutim, osim slika o bitkama i pohodima, serija prikazuje i buran sultanov život, intrige na dvoru i u haremu, zbog čega se saga našla na udaru islamskih ekstremista. Revoltirani načinom na koji je predstavljen Sulejman Veličanstveni, oni su u Turskoj organizovali velike proteste i jajima gađali plakate glavnog glumca Halita Ergenča (poznatog i po ulozi Onura u “1001 noći”). Glumac je čak “počašćen” sa nekoliko pretnji smrću. Protestima su se pridružili i članovi porodice poslednjeg turskog sultana Abdulhamida Drugog. Pobunjenici su bili nezadovoljni, prvenstveno, time što je harem prikazan kao mesto u kojem su žene bile seksualne robinje, a sultan kao prototip amoralnosti. Taj revolt, ipak, nije “zakačio” naše gledalište, s obzirom na podatak da je ova turska epopeja mnogima postala najveći “merak”.

Voditeljka “Ekskluziva” Danijela Jankov priznaje da je posle obožavanog “Kad lišće pada”, počela da uživa i u novoj priči.

- Najpre sam mislila da će serija biti samo hronika istorijskih događaja - kaže voditeljka. - Međutim, dopada mi se što obiluje i ljubavnim pričama, prikazuje ljubomoru, intrige... ono što je uvek bilo i biće aktuelno. I mada Halit nije moj tip muškarca, sviđa mi se kako tumači sultana.

I glumica Danina Jeftić otkriva da joj se dopala serija.

- “Sulejman Veličanstveni” mi se sviđa zato što nije klasična sapunica, već ima istorijsku dimenziju - kaže glumica. - Verovatno se u Srbiji “primio” zbog bliskosti našeg naroda s Turcima. Gledaoci sigurno prepoznaju sličnost u mentalitetu i običajima.

Nije poznato koliko epizoda nam predstoji do Sulejmanovog osvajanja Beograda, pa pod znakom pitanja ostaje i dilema - hoće li taj trenutak “poljuljati” zavidan “odziv” gledalaca. Zasad je, uglavnom, sve veličanstveno.

(NE)REVOLTIRANI

VEĆINA naših poznatih ličnosti - glumaca, pevača, sportista... - još se nije “upecala” na “Sulejmana”, ali kako objašnjava (na primer) Danica Maksimović, ne “iz revolta”, već zbog nedostatka vremena. Ipak, s druge strane, mlađana glumica Nina Janković je kategorična:

- Ograđujem se, ne samo od “Sulejmana”, već od svih turskih serija. Sigurna sam da ni slučajno neću pasti u iskušenje da ih pogledam.

“FORUMAŠI” NAJGLASNIJI

VEĆ u prvoj nedelji emitovanja serije, na “Fejsbuku” je osvanula grupa “Zašto voliš Prvu? Jer ima seriju “Sulejman Veličanstveni”, a “forumaši” su se raspisali na sve strane.

- Najzad jedna klasična istorijska priča s dobrom kostimografijom, scenografijom i pričom. Zapitajte se kakva je razlika između Hitlera i ovog Sulejmana? Uživam u seriji zato što ima toliko emocija na jednom mestu. Aman ljudi, manite se više Osmanlija - samo su neki od komentara.

Večernje Novosti

Latinac
Global moderator
Global moderator

Poruka : 2263

http://youtube.com/c/EMDTplus

Back to top Go down

Post by Mirosl@v on 07.03.12 21:09

Ova Mahidevran neviđeni baksuz! rofl
Bacila Hurem u tamnicu, pretukla je, htela da je uda, uvalila se sultanu 'u njen termin' lol1 i otrovala je, a ova živa! Pomalo žalim Mahidevran! lol1

Mirosl@v
Senior member
Senior member

Poruka : 591

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 1 of 27 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Next

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics